Açık Erişim Politikası

Halk Sağlığı Araştırma ve Uygulamaları Dergisi; açık erişimli bir dergi olup ekte bulunan Budapeşte Açık Erişim Girişimi belgesi maddelerini benimsemiştir ve uygulamaktadır.
Bu bildirgede açık erişim, “bilimsel literatürün İnternet aracıyla finansal, yasal ve teknik bariyerler olmaksızın, erişilebilir, okunabilir, kaydedilebilir, kopyalanabilir, yazdırılabilir, taranabilir, tam metne bağlantı verilebilir, dizinlenebilir, yazılıma veri olarak aktarılabilir ve her türlü yasal amaç için kullanılabilir olması” anlamında kullanılmıştır.  Çoğaltma-dağıtım üzerindeki kısıtlama ve bu alandaki telif hakkı rolü; kendi çalışmalarının bütünlüğünü kontrol etmeleri, düzgün şekilde tanınmaları ve alıntı yapılabilmeleri için yazarlara verilmektedir.

Budapeşte Açık Erişim Girişimi; https://www.budapestopenaccessinitiative.org/read/turkish-translation/

Dergide yayınlanan makaleler Creative Commons (CC BY-NC 4.0) altında lisanslanmaktadır. Makalenizi yayınlanmak üzere dergimize göndermeniz durumunda, çalışmanıza CC-BY-NC 4.0 lisansının uygulanmasını kabul etmiş olursunuz. Bu Açık Erişim lisansı kapsamında, yazar olarak, yazar ve orijinal kaynağa uygun şekilde atıfta bulunulduğu sürece, makalenizin içeriğini herkesin ticari olmayan amaçlarla ücretsiz olarak kopyalayabileceğini, dağıtabileceğini veya yeniden kullanabileceğini kabul edersiniz.